Starý pes má jiné požadavky na pohyb, než když byl mladší, nemá už tolik sil a mívá opotřebované klouby. Pokud byl aktivním sportovcem, bude opotřebení kloubů větší, včetně šlach, pokud má nadváhu, i to je rizikový faktor.

 

Hlavním pravidlem pro nás musí být – nepřetěžovat starého psa, zároveň ho ale úplně neodstřihnout od způsobu života, jaký vedl. Nelze den ze dne přestat běhat agility, ale lze snížit překážky, nenutit psa tolik skákat, snížit frekvenci tréninků atd. Místo celodenních výletů zvolíme kratší a častější procházky, případně zařazujeme častěji odpočinek po cestě.

Ideálním sportem pro staré psy je plavání, které šetří klouby, podporuje svalový tonus a příznivě působí na srdeční činnost. Důležité je, aby krom těla nezakrňoval ani mozek. Už dávno neplatí to, že starého psa novým kouskům nenaučíte – naopak, i staří psi se mohou naučit leccos nového. Pokud už váš pes nestačí na aktivní pohyb, učte ho psí cviky, bude rád, že spolu cvičíte, zaměstná hlavu a udrží se déle fit. Ideálním psím sportem pro seniory je i obedience, cviky nejsou náročné na fyzičku, spíše na hlavu, zužitkujete u něj i to, že za léta společného života jste si se psem vytvořili pevný vzájemný vztah. Co naopak doporučit nelze, je běh u kola, u běžek atd. Na klouby starého psa by to byla příliš velká zátěž.

U seniorů je obzvlášť třeba dbát na to, aby před sportovním výkonem byl pes prohřátý a protažený a také na to, aby po procházce, plavání nebo rekreačním sportu neprochladl.