Voda je základ života – a to platí jak u lidí, tak i u psů. Pokud váš pes pije hodně, anebo naopak málo, může to signalizovat nějaké onemocnění.
Při malém množství přijímané tekutiny se může jednat o parvovirózu, leptospirózu nebo zánět slinivky břišní. Velký příjem tekutin může znamenat infekční onemocnění – infekci močového měchýře či cukrovku.
Jaké množství by měl pes denně vypít?
To závisí na několika faktorech:
- na složení potravy (více vody potřebují psi krmení granulemi)
- na teplotě prostředí (v létě, když je teplé počasí, se pes více zadýchává, což způsobuje zvýšený příjem vody)
- na věku psa (u štěněte je nutné pitný režim hlídat)
- na zdravotním stavu (zvýšená spotřeba u kojících fen, při průjmu…)
- na fyzické zátěži psa (na pěší výlety je nutné pamatovat vzít vodu v lahvi s sebou)
Zdravý pes v průměru vypije asi 35 až 50 ml na kg tělesné hmotnosti psa.
Zásady
Každý pes má mít svou misku, kterou neustále doplňujeme čerstvou vodou, kterou je potřeba několikrát za den vyměnit. Misky udržujeme v čistotě.
Pes přijímá čistou vodu sám od sebe tehdy, kdy má žízeň, a jestliže se mu jí v dané chvíli nedostává, hledá si náhradní zdroje – otevřená mísa WC u psů chovaných v bytě, louže u psů venkovních. Tomuto chování se snažte zabránit a stav psí misky na vodu stále kontrolujte.
Dehydratovaný pes
Nedostatek tekutin s sebou nese dehydrataci, která způsobuje nepříjemnou žízeň, ale později i různé těžší obtíže, poškození orgánů, selhání ledvin a nakonec smrt. Dehydrataci zjistíte podle stavu kůže psa: kůži za krkem uchopte, natáhněte a pusťte. Při dehydrataci se bude kůže vracet pomalu zpět.
Zkontrolujte také dásně: příznakem dehydratace jsou mdlé, bezbarvé a lepkavé dásně.
Jestliže chcete, aby se pes více napil, zkuste mu tedy jeho nápoj ochutit – přidejte vývar z masa, výluh z granulí, trocha mléka… záleží na chuti a vybíravosti psa. Při každém napití tak ho chvalte a dejte mu pamlsek. Vodu nechávejte stále v jeho blízkosti.
Podívejte se na skvělé zpomalené video- jak pes pije vodu!