Hrad Trosky je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Tato památka je zasazena do malebné krajiny Českého ráje, který se stal ostrůvkem klidu a pohody s nádhernou přírodou a dobrými lidmi.

START: Mladějov

CÍL: výchozí místo

PŘES: Mladějov, Dolní Mlýn, Křenovy, Svitačky, Trosky

POČET KM: 11 km

NÁROČNOST: nenáročná

POPIS TRASY:

Výchozím bodem je vesnice Mladějov, odkud se vydáte lesní cestou po červené značce k rozcestí Dolní mlýn, tady přejdete na zelenou značku, po které půjdete směrem k vesnici Křenovy. Do údolí, zvaného Podprosecké, se dostanete po přírodních kamenných schodech. Jde o přírodní rezervaci se soustavami rybníků a potoků. Z Křenova budete pokračovat po modré po silnici k veřejnému tábořišti Svitačka. Odsud se můžete vydat k hradu Trosky – po červené. Z romantické zříceniny dnes zbyly trosky dvou věží, s názvy Panna a Baba. Všude s vámi pes může. V podhradí je skalní městečko Apolena a jeskyně Sklepy (cca 600 metrů jihovýchodně od hradu). Zpět se dostanete po červené značce směr Svitačka – tábořiště, dále k rozcestí Dolní Mlýn a pak už je Mladějov vzdálený jen 1,5 km.

MOŽNOST KOUPÁNÍ PSŮ: v rybnících Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Rybníky jsou vhodné i pro páníčky.

OBČERSTVENÍ PO TRASE:  Přímo na zřícenině bývají v letní sezóně stánky s malým, ale plně dostačujícím občerstvením.

Hotel a restaurace Trosky, http://www.hoteltrosky.cz/

TRASU DOPORUČIL: Marcela Polášková