Když se zeptáte, jaký dárek udělal někomu radost, většinou se dočkáte stejné odpovědi. Nejvíc potěší ten, který vyrobil někdo blízký sám.

A tak tentokrát máme tip na výrobu vlastního šperku, kterým můžete své blízké o vánocích obdarovat. Navíc ušetříte, zabavíte se tvořivou činností a hlavně: to, co vytvoříte, bude naprosto originální. Dokonce je možné podle jednoho návodu vyrobit dárek jak pro partnera (přívěsek na klíče), tak pro sebe, babičku, tchýni (přívěsek na krk, náramek, brož), ale také pro vašeho pejska.

CO BUDEME POTŘEBOVAT

křišťálová pryskyřice 150ml/310kč (včetně podrobného návodu)

kovová lůžka na pryskyřici, cena 20 – 100kč, (v prodeji jsou k nejrůznější tvary a velikosti, disposici mají i klipsy)

kelímek od jogurtu

dřevěná tyčka/špejle na míchání

párátko, špendlíky

kousek polystyrenové podložky

vytištěné fotografie

lepidlo na papír Herkules

plastový kryt, víčko (proti prachu)

Materiál zakoupíte na: www.svetpryskyrice.cz

POUŽITÁ TECHNIKA

Křišťálová pryskyřice

Křišťálová pryskyřice je krásná čirá hmota, s kterou lze hravě experimentovat, lít do forem, ale i na rovné plochy, na kterých se udrží díky povrchovému pnutí, zalévat přírodniny, korálky, drátky, smaltované výrobky a další drobné předměty, a vytvářet tak zajímavé a netradiční šperky a ozdoby.

VARIANTY

1./ Přívěsek na klíče

na jeho výrobu budete navíc potřebovat:

2ks kroužky 10mm

velká karabinka

2./Náušnice

zapínací náušnice

 3./ Magnetky

magnetická folie 14x10cm, cena 20kč

NÁŠ TIP

Na internetu se dají koupit již připravené obrázky.

POSTUP

V počítači si vyberete a upravíte velikost vybraného obrázku  podle velikosti vybraného lůžka na pryskyřici. Fotografie vytisknete na laserové tiskárně na fotopapír (hezky se leskne). Obrázky vystřihnete.
Pomocí lepidla Herkules pečlivě přilepíte vystřižený obrázek do lůžka vybraného komponentu. Fotografii přetřete i svrchu a necháte zaschnout.  Pokud budete pracovat s obyčejným papírem a zapomenete ho natřít, pryskyřice barvy takzvaně „vyžere“ a obrázek nebude pěkný. Stejným způsobem si můžete připravit i magnetickou fólii, výhodou je, že ta už z jedné strany sama lepí, svrchu fotografii také přetřete lepidlem.  Magnetickou folii je možné střihat nůžkami.
Komponenty/lůžka si připravíte na vodorovnou plochu. Náušnicové komponenty nebo brože musíte zafixovat/zapíchnout do polystyrenu a zajistit okolo špendlíky. Po nanesení pryskyřice s nimi 24 hodin nehýbejte.
Podle návodu si připravte pryskyřici.V čisté plastové nádobě smícháte v poměru 2:1, tzn. 10ml pryskyřice (větší lahvička) a 5ml tvrdidla. Důkladně a pomalu 5 minut mícháte tak, aby se neutvořily bubliny. Při práci používejte jen plastové a dřevěné věci, které můžete po použití vyhodit – plastový kelímek od jogurtu, brčko, špejle… Míchané množství volíte podle počtu připravených komponentů. Podrobný návod je přiložen u pryskyřice.
Pomocí plastové lžičky nanesete pryskyřici opatrně do lůžek a párátkem ji rozetřete do všech rohů. Pryskyřice nalijte tolik, aby vytvořila na  komponentu mírný kopeček. Pracovat se směsí můžete prvních 15-20 minut zcela bez problémů a v klidu. Jakmile začne tuhnout, je sice ještě měkká, ale pokud se budete snažit něco upravit, zanecháte na povrchu nevzhledné mapy.  Pak už jen přiklopíte plastovým krytem proti zaprášení a necháte 24 hodin tuhnout. Tuhnutí urychlíte, pokud formu s pryskyřicí umístíte ke zdroji tepla.
Tagísky na psí obojek: Chcete-li si vyrobit tagísky můžete je udělat oboustranné. Na jednu stranu zalijete podle předchozího postupu fotografii psa, necháte alespoň 24 hodin tvrdnout, pak přilepíte na druhou stranu obrázek se jménem a kontaktem na vás a opět zalijete pryskyřicí. Necháte 24 hodin tuhnout. Pak už jen do přívěsku navléknete pevný kroužek a připevníte na obojek. Tagísek slouží jako adresář, který vám pomůže ztraceného hafana rychle najít. Kromě této praktické funkce bude pejsek navíc „parádník“.
Pokud jste zkoušeli vyrobit náušnice, tak nyní navléknete náušnicová zapínání. Do přívěsku na klíče navléknete kroužek a velkou karabinku. Přívěsek si můžete zavěsit kamkoliv – třeba i na kabelku.