Přinášíme vám první díl z cyklu rozhovorů nazvaných Zlaté české ručičky a hlavičky!

Nakladatelství Plot asi pejskařům netřeba představovat. Už několik let vydává kvalitní kynologickou literaturu, která se věnuje výchově, výcviku, psím sportům i monografiím jednotlivých plemen. Nakladatelství spolupracuje s kvalitními autory, jejichž jména mají v oblasti kynologie zvuk a na jejichž rady a zkušenosti se může spolehnout každý chovatel.A kdo za nakladatelstvím stojí? Přece Pavel Jeřábek! Položili jsme mu několik otázek…

Kdy jste začal s podnikáním?

V roce 1996 jsem začal pracovat v nakladatelství Volvox Globator, o dva roky později jsem založil vlastní nakladatelství.

Jak Vás napadlo začít vydávat kynologickou literaturu?

To bylo jednoduché, měli jsme v té době naprosto nezvladatelného bígla a s přítelkyní jsme se museli začít učit, jak ho zvládnout. Začali jsme se zajímat o kynologii a zjistili jsme, že moc literatury na trhu není. Já si pak ještě pořídil fenu NO a začal chodit na cvičák. Pejskaři jsou svým způsobem zvláštní komunita, která je naladěna na stejnou notu. Všude se vypráví historky, co kdo se svým psem zažil. Tak jsme s časopisem Pes přítel člověka udělali soutěž o nejlepší psí příběhy a ty nejlepší nakonec vydali pod názvem Psí život.

Jak vybíráte tituly?

Zásadně na doporučení. Pokud je to kniha od českého autora, musí mít v kynologické společnosti určité renomé. Stejně je to tak i se zahraničními tituly, pokaždé než se pro nějakou knihu rozhodneme, konzultujeme ji s předními českými odborníky, popřípadě i s autory, kterým už kniha u nás vyšla.

Hodně se věnujete pozitivní motivaci a psím sportům obecně – je Vám toto téma blízké?

Samozřejmě. Když jsem v devadesátých letech s kynologií začínal, o pozitivních metodách se toho moc nevědělo. Na cvičácích moc nechtěli vidět jiná plemena než NO, rotvajlery, dobrmany a do módy přicházeli belgičtí ovčáci. Cvičilo se ovšem stále tím starým „svazarmovským drilem“. Mnohokrát jsem na závodech viděl ustrašené psy, kteří třeba i závody vyhráli, ale nebylo to o vzájemné radosti. Teď je pro mě radost dívat se třeba na závody obedience, kdy se posuzuje nejen preciznost cviků, ale také to, s jakou radostí pejsek ty cviky vykonává.

Máte sami psa?

Do nedávna jsme měli dvě feny NO, nyní máme 3letou fenku rhodéského ridgebacka.

Jaký je ohlas na Vámi vydávané knihy?

Ohlasy jsou naprosto pozitivní, podle toho, jakou zpětnou vazbu nám čtenáři dávají, myslím, že jim naší knižní produkcí děláme radost.

Co připravujete do budoucnosti?

Máme rozpracovaných několik titulů jak zahraničních, tak od českých autorů. Myslím, že konec tohoto roku bude pro „naše pejskaře“ hodně zajímavý.

Kterou knihu z Vámi vydaných (nebo autora) máte nejraději a proč?

To je těžké posoudit, těch hledisek je hrozně moc. Z těch českých autorů je mi asi nejbližší Katka Novosádová s knihou Barf. Připravujeme společně další dvě knihy o krmení psů přirozenou stravou a já mám obrovskou radost, že na tento způsob krmení přestupuje stále více chovatelů. A je to především zásluha Katky, která o tom umí nejen zajímavě a přesvědčivě vyprávět, ale i ráda a ochotně poradí a cokoli vysvětlí.

Ze zahraničních autorů to bude určitě norská etoložka a cvičitelka Turid Rugaas. Její Konejšivé signály by měl mít přečtené každý, kdo má psa, nebo jen uvažuje o tom, že si ho pořídí. S touto energickou dámou jsme organizovali před rokem a půl seminář a já doufám, že jí zdraví vydrží a že jsme ji v ČR neviděli naposled.

Děkujeme za rozhovor!

Více na www.plotknihy.cz