Hltá váš pes?

Stačí deset vteřin a po večeři je veta? Sotva ustoupíte krok od misky, váš pes se na ni vrhne? Jídlo nekouše a rychle v něm zmizí? V tom případě máte doma chronického hltouna. Může být tento způsob konzumace potravy nebezpečný? A lze hltouna jeho zlozvyk odnaučit?

Existují psi, kteří žerou rozvážně, granule decentně vyzobávají a na závěr misku ještě pečlivě vylížou. Naproti tomu jiní psi žrádlo doslova vysají, zhltnou ho, než stačíte napočítat do pěti. Hltání je do jisté míry dáno biologicky. Vlci, předci psů, zažívají ve volné přírodě období hojnosti nebo hladu. Logicky se tedy snaží najíst pokaždé conejvíce a co nejrychleji, aby eliminovali možnost, že jim chutná sousta někdo sebere. U domácích psů hladovění zpravidla nepřichází v úvahu, přesto jsou schopni spořádat na posezení téměř nekonečné množství žrádla, tedy pokud jim v tom nezabráníme. Nejčastěji se s tímto problémem setkávají chovatelé labradorů. V internetových diskuzích ale žádají o radu také majitelé jezevčíků nebo jorkšírských teriérů. Hltouny se často stávají štěňata z větších vrhů nebo psi z útulků. Mezi chovanci útulků totiž panuje konkurence, a kdo svoji porci rychle nespořádá, ten o ni může přijít.

 

Je hltání vůbec problém?

Přílišné hltání potravy vede k celé řadě zdravotních problémů:

– Nepozorný pes může sežrat cizorodý předmět.

– Při překotném pojídání polyká pejsek vzduch, což může vést k tzv. aerofagii. Střeva naplněná vzduchem jsou velmi bolestivá a následné „ulevování“ není zase příjemné pro okolí.

– Hltání v některých případech vede až k nebezpečné život ohrožující torzi (otočení) žaludku.

 

A jak psa hltání odnaučit?

Bohužel, žádný univerzální recept neexistuje. Tento zvyk si sebou hltoun ponese celý život. Přesto je zde několik způsobů, jak jej u jídla zpomalit a zabránit tak zdravotním problémům.

Ruku na srdce, jak často dostává váš pes najíst? Pokud má jen jednu velkou porci za den, není se proč divit, že žrádlo doslova vysaje. Veterináři doporučují štěňata do věku dvanácti týdnů krmit čtyřikrát za den, psy do věku šesti měsíců třikrát za den a starší jedince dvakrát za den. Tahle pravidla se dají individuálně upravit. Každopádně bychom měli dávat pozor na objem jídla, abychom psa nepřekrmovali nebo aby naopak nehladověl.

Někteří psi (zejména to platí u již zmíněných štěňat z velkých vrhů nebo u psů z útulku) jsou při konzumaci žrádla ve stresu, proto se jej snaží do sebe dostat co nejrychleji. V tomto případě by mohl zabrat jednoduchý recept. Nechte psa najíst v klidu a odejděte z místnosti, kde žere. Pokud máte ještě jiného psa nebo psy, vezměte je s sebou a nechte vašemu hltounovi dostatečný čas na to, aby se najedl. Když pochopí, že mu jeho porci nikdo nesebere, možná se zklidní a přestane žrádlo polykat jako o závod.

Psům, jejichž hltavost je způsobena spíše ohromnou chutí k jídlu než stresem, se naopak hodí podávat jídlo do misky po malých porcích, aby doba krmení byla delší.

Někteří chovatelé doporučují do misky s jídlem přihodit míček nebo hračku. Pes musí při jídle míček odstrkovat a to jej zpomaluje. Musíte ovšem vybrat tak velkou hračku, aby nehrozilo nebezpečí, že ji pes spolkne společně s jídlem. Některé pejsky hračka v jídle frustruje natolik, že nakonec misku překlopí.

Na našem trhu se také objevily speciální misky, které by měly zabránit hltání. Jejich vnitřek je rozdělen pomocí drobných vyvýšenin do několika sekcí, což by mělo zpomalit konzumaci jídla. Výrobci tvrdí, že „protihltací miska“ zpomaluje psa až o padesát procent. Navíc, tím, že pes jí pomalu, se dříve dostaví pocit plnosti. Zkušenosti chovatelů s tímto vynálezem se liší, v některých případech zafungoval dokonale, jindy se minul účinkem. Nicméně, tato možnost stojí za vyzkoušení.