Co potřebujete, abyste se psem mohli chodit na hony a jak to tam probíhá?

V zásadě nejnutnější je pořízení si psa správného plemene a s PP. To, která plemena jsou u nás brána jako lovecká a tedy smí skládat zkoušky lovecké upotřebitelnosti, se dovíte na stránkách Českomoravské kynologické jednoty. Psi bez PP na zkoušky pro lovecké psy bohužel nesmí. No a když už máte správného psa a máte ho vycvičeného, vyražte s ním na zkoušky. Podle plemene a toho, co vám jde a na co psa chcete využívat, si vyberte – vodní práce slouží k přípravě psa na lov kachen, podzimní zkoušky zase na lov drobné zvěře, tedy bažantů a zajíců, lesní nebo barvářské na dosledny postřelené zvěře a norovací zas k norování lišek. O různých typech zkoušek se rozepíšeme podrobněji v dalších článcích.

Pokud zkoušky úspěšně absolvujete, obdržíte kartičku o lovecé upotřebitelnosti, na které bude napsáno, na co má váš pes „řidičák“, zda na aporty drobné zvěře, na norování nebo na dosledy. Díky této kartičce má váš pes loveckou maturitu a může na hony. Pravdou je, že na nich potkáte i psy bez zkoušek – je jen na jejich vůdcích a vedoucím honu, zda se mohou zúčastnit. Některým mladým psům ve výcviku praxe pomůže např. s aportem, vždy je ale třeba uvážit, zda mladého a nedocvičeného psa spíš nezkazím a zda není lepší počkat. Oficiálně ovšem tito psi bez zkoušek nejsou počítáni mezi lovecké psy – na každém honě totiž musí být určitý počet psů,počítá se to podle přítomných střelců – a pokud by se psi nesešli, hon se nekoná. Proto vám leckde budou za vycvičeného psa se zkouškami vděční.

Jak se na hon dostat? Ideální je být členem nějakého mysliveckého sdružení , tedy mít složené zkoušky z myslivosti a zažádat si o členství – pozor, často trvá několik let, než se stanete plnoprávným členem. Je také možnost být na hon nějakým členem sdružení pozván – a pokud váš pes dobře pracuje, jistě se to rozkřikne a pozvání budou chodit dál. Lze se také dostat na hony do soukromých honiteb nebo třeba do bažantnic, možnosti jsou, jen je třeba se ptát.

Jaké hony existují? Jsou hony na kachny, ty probíhají už od září, většinou je při nich méně střelců a od psů se požaduje práce ve vodě. Úkolem psů je prohledat rákosí a vyplašit kachny, aby je sřelci mohli ulovit. Pak je potřeba kachny, které spadly na hladinu, vynosit z vody a najít ty, co zapadly někam jinam. Tyto hony jsou vhodné pro psy, kteří mají kladný vztah k vodě, leckdy už nebývá nejlepší počasí. Pak jsou hony na drobnou, kde se loví bažanti a zajíci, někde i jiná zvěř. Zde část lovců se psy a s honci postupuje terénem, takzvanou lečí a nahání zvěř na střelce, kteří stojí před nimi. Psi mají za úkol prohledávat terén a zvedat bažanty z neprostupných porostů, po ulovení pak opět aportují. Od psů se žádá, aby zvěř hledali v dostřelu brokovnice, na hon tedy nemůže jít pes, který štve zvěř daleko a nevrací se na povel. Posledním typem honu je naháňka, při které se loví prasata anebo vysoké zvěř. Zde je zakázáno užití psů vyšších než 55 cm v kohoutku, je to z důvodu bezpečnosti psa. Na naháňky se tedy chodí hlavně s teriéry, jezevčíky a honiči, potkat můžete i barváře nebo slídiče, nevhodní jsou ohaři – hlavně pro ně a pro slídiče a retrívry tu jsou hony na drobnou a na kachny.Psi na naháňce vyhledávají prasata a nahánějí je na lovce. Pes, který je příliš ostrý a na prase útočí, se příliš nehodí, hrozí velké riziko úrazu.

 

Vhodným vybavením na jakýkoliv hon je pro psa vypouštěcí vodítko a reflexní obojek nebo vestička, díky kterým je pes zdálky vidět a nelze ho zaměnit se zvěří. Je vhodné vypouštět psa bez normálního obojku, jen s reflexním na gumu nebo suchý zip.

Za klasický obojek se pes může v terému zachytit.

Doufáme, že si hony se svým psem užijete a pošlete nám nějakou fotečku nebo příběh z lovu. A pokud se na loveckou kariéru teprve chystáte, v příštích měsících vám poradíme, jak na to.