Jeden z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších cviků. Není tolik důležité, aby váš pejsek uměl chodit u pravé nohy a zvládal mnoho jiných povelů, ale na vaše přivolání by přijít rozhodně měl.

Ke mně! No tak Dasty, ke mně. Slyšíš? Ty potvoro jedna! Určitě ten pocit znáte. Voláte, pískáte, posléze přidáte na intenzitě…a ono se stále nic neděje. Váš pes má jiné zájmy; objevil nového psího kámoše, honí kočku, potřebuje prozkoumat ještě jedno křoví a tak dále.Jak na to?

Povel přivolání začněte trénovat nejlépe doma a až poté, co váš pejsek správně reaguje na svoje jméno. Před výcvikem mu nedávejte najíst, pamlsek tak pro něj bude opravdovou motivací. Nechte pejska volně se pohybovat po bytě a po chvíli ho oslovte jménem:„Dasty!“ a následuje povel: Ke mně! Povel vyslovte rázně, ale zvesela, jako byste ho lákali. Můžete usednout na bobek, zatleskat. Dasty bude zvědavý a poběží se podívat, co to páníček zase vymyslel. Již při pohybu k vám ho chvalte a nestyďte se; buďte hodně radostní a veselí: „To je hodný Dasty. To je dobře!“  Po příchodu k vám mu rychle dejte odměnu: pamlsek, hračku, pomazlete se s ním nebo si začněte hrát (například se přetahovat o hračku, házet mu míček a podobně). Pamlsek by měl být opravdu voňavá „ňamka“, takovou by jindy nedostal a z vaší pochvaly musí být zřejmé, že vám pejsek svým uposlechnutím způsobil obrovskou radost.

Ze začátku trénujte přivolání pouze doma, zhruba tak 10x za den. Pokud pejsek doma povel zvládá a pokaždé rychle přiběhne, zkuste přivolání venku na zahradě, dvorku, nebo jiném vymezeném prostoru, kde pejsek nemůže utéci a nemá žádné další podněty. Postup při nácviku je stejný.

Teprve potom zkuste přejít k nácviku přivolání v rušivějším prostředí /park, louka apod./ Pro psa musíte být VY středem vesmíru, proto kdykoliv pejska oslovíte, měl by všeho zanechat a ihned k vám přiběhnout. Čeká ho přeci oblíbená ňamka nebo prima hra s vámi.

Nácvik přivolání venku

Připravte si do sáčku pamlsky, psovi je ukažte a jeden mu nabídněte. Přibalte hračku, nezapomeňte dobrou náladu a vyjděte si na vycházku na klidnější místo, které pes zná. Pejskovi dejte povel volno a nechte dostatečně vyběhat. Zavolejte ho jménem a přidejte povel ke mně. Jestliže na váš povel nepřiběhne nebo se loudá, sedněte si na bobek, lákejte na pamlsky, snažte se upoutat jeho pozornost. Pokud stále nereaguje, otočte se a začněte od něj rychle odcházet. Pes by měl pocítit obavu a přiběhnout za vámi. Zastavte, nechejte ho doběhnout až k vám a hodně pochvalte. Snažte se, aby povelů bylo co nejméně. Pes si rychle zvykne na opakované povely a získá špatnou zkušenost, že stačí přijít třeba až na desátý povel.

S nácvikem vám může pomoci i váš partner nebo kamarád. Psa na chvíli podrží, vy odběhnete na dohlednou vzdálenost a zavoláte povel ke mně! Rychlost s jakou k vám hafan poběží vás určitě překvapí. Procvičovat můžete i s pomocí hry na schovávanou; pokud pes při vycházce běží příliš dopředu, schovejte se mu. Pes zjistí, že je sám, začne vás hledat, může kolem vás i proběhnou, nakonec vás však díky čichu najde, hodně jásejte a chvalte. Nebo si domluvte vycházku s někým, kdo již má psa vycvičeného. Dejte psům chvilku na hru, poté je přivolejte.

Zatímco vycvičený pes je již u svého pána, váš nezvedenec kolem nich stále poskakuje a na vás nereaguje. Váš partner mu musí dát najevo, že obtěžuje a velice razantně ho odehnat. V tu chvíli psa přivolejte. Když přijde, následuje velká pochvala a opětovný povel volno.  Pokud neposlechne, klidu si pro něj dojděte, připněte na vodítko, couvejte a silným trháním vodítka doveďte psa  na místo, odkud jste volali, tam teprve psa pochvalte. Stejný postup můžete použít i v případě, kdy vám pes odbíhá k cizím lidem. Až vašeho obtěžovaného psa na vycházce každý z vašich předem domluvených kolemjdoucích odežene, pochopí, že u páníčka je mu nejlépe.

Další možností je nácvik s dopomocí dlouhého stopovacího vodítka. Poslouží vám jako taková vaše prodloužená ruka. Nechte pejskovi připnuté vodítko, a pusťte ho na povel volno mezi ostatní psy. Hlídejte, aby se do vodítka, které táhne za sebou  nezamotal. Pokud na povel ke mně přiběhne, odměňte dobrůtkou, v případě, že ho váš povel nezajímá – razantně si ho s pomocí vodítka přitáhněte. Trhnutí musí být intenzivní, aby psovi dostatečně připomnělo, že je třeba zanechat hraní a následovat páníčka. Následuje pochvala, pamlsek a opět mu dejte volno. Po chvíli znovu psa přivolejte. Z vašeho chování musí pes jednoznačně pochopit co je dobře a co špatně. Zkoušejte mnohokrát, do té doby než pochopí, že je jednodušší a výhodnější přijít dobrovolně než být přitažený. Mnozí pejsci po čase pochopí, že povel se vyplatí splnit pouze když jsou na vodítku a když je odepnete neposlechnou. Vodítko proto zkracujte postupně, dokud povel nebude precizně proveden.

(K-9training tuto metodu však nepoužívá)

V případě, že je pes stále neochotný, bude nejspíše chyba ve vás, ve špatné dosavadní výchově nebo ve vašem vzájemném vztahu (pes vás nerespektuje, bojí se vás…). Bude potřeba vymyslet jinou taktiku, a to již s pomocí zkušeného výcvikáře.

Pozor!

–        Nedávejte psovi vodítko hned po přivolání. Pejsek si zafixuje, že po přivolání následuje konec jeho svobody a bude k vám přibíhat neochotně a nerad.

–        Netrestejte psa za to, že k vám přiběhl pozdě. Cvik po chvíli zopakujte, a když ihned přiběhne, pochvalte ho a odměňte. Pes se tak naučí rozlišovat co je pro něj lepší.

–        Nepřivolávejte psa v situacích, kdy je již dopředu zřejmé, že výsledek bude nulový (hra s jinými psy)

–        Psa naopak přivolávejte i ve chvílích, kdy jej nepotřebujete (pro pohlazení)

–        Nechytejte psa, pokud k vám na povel nechce přijít. U malého štěněte budete úspěšní, u psa většího a hbitějšího budete nejspíše trapní, protože ten situaci chápe jako výzvu k velice zábavné hře na honěnou.

Nácvik povelu by měl být zakončen správným provedením, buďte trpěliví, důslední a na správném provedení povelu trvejte.  Přivolání zopakujte a snažte se vyvarovat předchozích chyb.