V dnešní době mnoho lidí uživá vitamínové doplňky stravy. Má cenu dopřávat je taé našim mazlíčkům? A jaké vybrat? Např v USA údajně každý třetí pes užívá nějaký vitamínový doplněk stravy. Vedou multivitamíny, kloubní výživa a nenasycené kyseliny používané na vylepšení srsti. Dále jsou populární probiotika.

POTŘEBUJÍ PSI VITAMÍNY?

Většina dnešních psů je krmena vyváženou stravou, která zahrnuje vše potřebné – tedy pokud mluvíme o prémiových a vyšších řadách granulované stravy. Doplňky mohou potřebovat psi krmení BARFem nebo vařenou stravou, pozor ale, co a v jakém množství dáváte.

MŮŽE BÝT PODÁVÁNÍ VITAMÍNŮ NEBEZPEČNÉ?

To může. Pokud zvíře dostává vyváženou stravu, nadbytek vitamínů a minerálů může být na škodu. Příliš mnoho vápníku může způsobit problémy hlavně u štěňat velkých plemen, příliš mnoho vitamínu může poškodit cévy, způsobit dehydrataci a bolest kloubů. Předávkování vitamínem D může způsobit nechutenství nebo svalovou atrofii.

MĚL BYCH SE PŘEDEM ZEPTAT VETERINÁŘE?

Ano. To, co vypadá např. jako artróza, tedy podklesávání zadních končetin, může být i neurologickým problémem. Špatná srst může znamenat kožní, metabolické nebo hormonální problémy. Ingredience některých potravinových doplňků, obzvláště bylinných, mohou škodit, pokud váš pes trvale bere nějaké léky. Většina lékařů tvrdí, že vše, co zdravý pes potřebuje, má ve vyvážené stravě, maximálně se shodnou na užívání probiotic.

FUNGUJÍ PSÍ DOPLŇKY STRAVY?

Záleží na tom, co koupíte a jaké to má složení. Ve veterinárních doplňcích stravy, stejně jako v lidských, neexistuje žádný dozor, jen doporučení. Podle amerických výzkumů neobsahuje to, co má v daném množství,  60 % výrobků pro psy – oproti 25 procentům výrobků pro lidi. Obecně mají výrobky pro zvířata často nižší kvalitu než ty lidské.