Omrzliny sice nejsou u psů příliš běžným jevem, přesto se s nimi veterinární lékaři setkávají. Většinou k nim dojde, pokud byl pes dlouhou dobu na mrazu nebo po dotyku se zmrzlým kovovým povrchem apod.

 

Vznik omrzlin zvyšuje i předchozí podráždění tlapek solí z chodníku. Nejčastěji bývá postižený konec ocasu, u psů šourek, prsty tlapek nebo konce ušních boltců. Jedinou prevencí je ochrana před mrazem. Co tedy dělat, když má pes omrzliny?

CO DĚLAT PŘI OMRZLINÁCH ?

U psů k nim může dojít na místech, která jsou méně nebo vůbec osrstěná, jako jsou okraje uší, polštářky na packách, varlata nebo penis. Při teplotách pod -15 °C v kombinaci s vlhkostí vznikají omrzliny.

Postižená místa masírujeme studenou vodou nebo sněhem. Teplotu vody po několika minutách zvyšujeme. Postižená místa namažeme hojivou mastí, přiložíme lehký obvaz a vyhledáme veterináře.

 

Celkové omrzliny

Mohou postihnout štěňata, staré a nemocné jedince, případně nastanou, když se pes v zimě proboří pod led. Nastává podchlazení, životní pochody se zpomalují, může selhat i oběhový systém. Pes se třese, je zesláblý, chůze je ztuhlá a tepová a dechová frekvence se zpomaluje. Pokud tělesná teplota klesne pod 20°C, dochází k bezvědomí a smrti.

Jak se zachovat?

Suchého psa třeme a masírujeme. Přikryjeme ho dekou. Podáme mu chladnou kávu, cca 2 ml na 10 kg hmotnosti. Sledujeme tělesnou teplotu. Postupně zvyšujeme teplotu v místnosti, nepřenášíme psa hned do tepla! Hlídáme životní funkce, v případě selhání oživujeme. Ke psu položíme ohřívací lahev nebo zahříváme infralampou. Zavoláme veterináře.