Akupunktura je u nás dobře známá metoda tradiční čínské medicíny. Pracuje na základě představy, že vnitřní orgány jsou propojeny skrze dráhy – meridiány.

Pokud energie proudí, je tělo v rovnováze. Jestliže však dojde k zablokování proudu energie, projeví se to v podobně nemoci. Na meridiánech jsou umístěny akupunkturní body a zasouváním jehel do těchto bodů dokáží vyškolení léčitelé ovlivňovat oběh této energie, základní životní síly – Qi. Akupunkturní jehly v bodech zůstanou do doby, než se energetické blokády uvolní. Novější výklady chápou akupunkturu jako lokální bolestivé dráždění, které vyvolává v mozku množení určitých neurotransmitterů (mj. endorfinů), které mohou mít příslušný účinek na vnitřní orgány.

 

AKUPUNKTURA

Je tzv. alternativní metoda, která pomáhá i tam, kde zase tzv. západní léčebné metody selhávají. Není bolestivá, ani nemá vedlejší účinky. Metoda se využívá běžně u lidí, a jak se ukázalo, může fungovat i u zvířat.

 

Může pomoci vašemu pejskovi v následujících zdravotních problémech:

  • svalové a kosterní problémy, jako je artritida, vyhřezlá plotýnka a dysplazie kyčelního kloubu,
  • kožní choroby a alergická dermatitida,
  • chronické gastrointestinální choroby, jako jsou chronické průjmy nebo zvracení a kolika,
  • neurologické problémy, jako jsou epilepsie a některé menší paralýzy
  • kožní a dýchací alergie, potravní alergie,
  • choroby urogenitálního systému
  • syndrom chronické bolesti,
  • problémy s reprodukcí
  • a řada psychických potíží.

Uvedené metody alternativní medicíny nejsou samospasitelné, ale lze je velmi úspěšně používat jako doplňkovou léčbu ke klasické veterinární medicíně.

 

JAK PSI SNÁŠEJÍ VPICHY JEHEL?

Obecně se dá říci, že velmi dobře. Tím, že to nebolí, taknejsou nervózní. Vpich často vůbec neregistrují nebo pouze jemně reagují  citlivostí na propíchnutí kůže ( akup.jehla je tenká jako dvojitý vlas). Po zavedení jehel zvířata často relaxují a není výjimka, že usnou. Je dobré psa ošetřovat v navyklém prostředí, kde se dokáže lépe uvolnit.

Jehličky jsou v akupunkturních bodech od pár sekund až po 30 minut.  Při správné aplikaci akupunktura nemá žádné vedlejší účinky a lze ji aplikovat i u starých zvířat. Jak dlouho vydrží účinek akupunkturního ošetření, to se liší, případ od případu. Podobně jako u jiných terapeutických metod je u vážnějších onemocnění obvykle třeba ošetření opakovat. V závislosti na závažnosti a akutnosti obtíží jsou běžné kůry pěti až několika desítek ošetření. Po vyřešení obtíží se doporučuje „dolaďovací“ sezení zhruba každých šest měsíců.

Akupunktura pomocí jehel by měla zůstat vyhrazena skutečně jen odborníkům. Vy to však můžete vyzkoušet s akupresurou. Jak? To se dočtete v našem dalším článku: Akupresura u psů.

PŘÍBĚH Z ORDINACE:

Drobounká fenečka pekinéze vypadá na akupunkturní stoličce jako chlupatý jehelníček. Svou spásu našla přímo v kolébce orientálního lékařství, Jižní Koreji. V pěti letech ji ošklivě vyhřezla meziobratlová ploténka. „Přestala ovládat celou zadní polovinu těla, nezvládala udržet moč, užívala vysoké dávky steroidů a léky proti bolesti, “ popisuje její stav před pár měsíci majitel, který tou dobou pobýval v Asii. „Na místní kliniku byla přijata v žalostném stavu, pohybovala pouze předními končetinami, zbytek těla vláčela bezmocně za sebou,“ komentuje video s paralyzovanou psí pacientkou, jenž natočil na klinice u specialistky v oboru MooSook Kang. Malá Tuffy zde absolvovala celou sérii procedur. Ze záznamu se nezdá, že by se jednotlivých návštěv akupunkturistky obávala. Nervozitu spíš prožívá laik, když pozoruje, jak k pekinézce přistupuje dáma v bílém plášti a vpichuje ji do kožíšku drobné jehličky. Poslední minuty sestříhaného filmu jsou dojemné, ukazují Tuffinčinu výhru. Psí Sněhurka se probudila a se zvednutým zadečkem znovu odbíhá od páníčka pro pamlsky do misky.