Konečně jste rozhodli o tom, že si pořídíte psa. Samozřejmě je rozdíl, jestli pejsek bude společníkem pouze pro vás, nebo pro celou rodinu, pro vaši starší maminku nebo atletického partnera.
Každopádně se vždy jedná o zásadní rozhodnutí. Jenže jak vybrat to správné plemeno? V tomto případě se nemůžete řídit osobním vkusem, vždyť tu nejde o novou kabelku či kolo, které můžete jednoduše vyměnit, prodat nebo někomu věnovat. Při rozhodování je potřeba zvážit mnoho aspektů, postupovat zodpovědně, s ohledem nejen na momentální situaci, ale i s výhledem do budoucna. Vybraný mazlík vás totiž bude provázet životem více jak deset let, a proto je třeba si plány do budoucna zrekapitulovat.
Již na první pohled je jasné, že životní prostor, který potřebuje doga, se liší od potřeb například takové čivavy.
Malá plemena, jako je právě jmenovaná čivava nebo maltézáček, krysařík, jorkšír budou šťastní v bytě
a naopak velká plemena typu bernardýn, molos, ovčák je nejlepší chovat na zahradě u rodinného domku. Středně velká plemena zvládnou obě varianty. Každé plemeno zkrátka vyžaduje jinak velké místo ke svému životu. Pokud psa chováte v bytě, může se jako velký problém jevit línání srsti. Psí chlupy jsou prostě všude, ať už jde o psa s krátkou či dlouhou srstí. Možností, jak se alespoň částečně tomuto vyhnout je, že si pořídíte psa, který se buď takzvaně trimuje, nebo pejska, který líná opravdu minimálně – pudl, bišonek, nebo rovnou pejska bez srsti (čínský chocholatý pes).
Zvažte také, kolik času můžete pejskovi věnovat. Malé plemeno nevyžaduje denně desetikilometrovou vycházku, ale pokud je to plemeno dlouhosrsté, tak ten s
amý čas vám zabere starost o jeho srst. Jestli zvolíte plemeno lovecké, pravidelná návštěva lesa vás nemine…Mnoho plemen také potřebuje pravidelně navštěvovat cvičiště a to nejen z důvodu vyběhání, ale také poslušnosti. Nevychovaný 40ti kilový drobeček by vám jinak přidělal nejednu vrásku.
Podstatná je také otázka finanční. Psa, většinou štěně, vám může někdo například darovat, což je sice fajn, ale misku mu dál musíte naplnit vy. A čím větší pes, tím budou vaše výdaje na jídlo větší. Dále nezapomínejte na veterinární prohlídky, pravidelná očkování, čipování…atd. To vše stojí peníze a nemalé. Mohou nastat i nenadálé zdravotní komplikace, i na tuto situaci musíte být připraveni. Jako další, výdajovou položku si musíte připsat nákup psích potřeb, jako je obojek, pelíšek, hračky, oblečky. Tady ovšem záleží na každém, jak to pojme; někomu stačí jeden obojek na léta, jiný svého hafana rád rozmazluje a dopřává mu.
Za pejska, se kterým chcete chodit na výstavy, zaplatíte cenu mnohem vyšší. Čím vzácnější plemeno a lepší rodokmen, tím opět vyšší cena. Ceny se pohybují zhruba od pěti tisíc až do sta tisíc, jedná-li se třeba o štěně málopočetného plemene po výborných a výstavně oceňovaných rodičích.
A teprve až si ujasníte a shodnete se, kde budete pejska chovat, kdo se o něj bude starat, kolik času, financí a své energie mu budete věnovat, tak teprve potom začněte promýšlet a vybírat konkrétní plemeno. A mějte na paměti, že pokud svému psu nedopřejete to, co jeho život vyžaduje, pak nebude šťastný.