Která plemena se vystavují ve který den? A kdy se dozvíme vítěze?

Anglický Kennel Club má jiné rozdělení plemen, než evropské FCI. Která plemena se tedy kdy vystavují? Ne všechna u nás chovaná plemena jsou uznána KC, na Crufts tedy nenajdete tolik plemen, jako na výstavách FCI. Britové jsou ohledně uznávání nových plemen poměrně konzervativní. Soutěž o vítěze denních skupin najdete nayoutube kanálu Crufts 2014 kolem šesté hodiny večerní britského času – tj v našich pět hodin.

DEN PRVNÍ – 6. března SKUPINY WORKING A PASTORAL

Do skupiny Working patří například následující plemena: rotvajler, bernardýn, bersnký salašnický pes, leonberger, tibetská doga, veký knírač, beauceron, dobrman, mastif, hovawart, husky, malamut, ale kupodivu i portugalský vodní pes.

Do skupiny Pastoral pak ovčácká plemena: kolie, border kolie, bearded kolie, šeltie, bobtail, australský ovčák i honák, welsh corgi, belgičtí ovčáci, z pastevců pak kangal ,ale také samojed.

DEN DRUHÝ – 7. března SKUPINY TERRIER A HOUND

Do skupiny terrier logicky patří teriéři, můžete se tu potkat i se zástupci našeho národního plemene, českého teriéra.

Do skupiny Hound patí honiči, jezevčíci a chrti. Tedy beagle, baseti, bavorský barvář, ridgeback, barzoj, saluki, vipet, greyhound, ale také finský špic. Jezevčíci v UK jsou jen standardní a miniaturní, králíky neznají.

DEN TŘETÍ – 8.března – SKUPINY TOY A UTILITY

Do skupiny Toy patří malá společenská plemena, tedy maltézáček, čivava, kavalír, mops, grifonek, čínský naháč, papilon, ale také italský chrtík a joršírský teriér a australský silky teriér.

Do skupiny Utility, neboli užitkových plemen, patří hodně zvláštní směsice plemen: shi-tzu, pudli, knírači krom velkého, šiperka, šarpej, dalmatin, kooikerhondje, špic, akita-inu, šiba-inu, mexický naháč či buldog.

DEN ČTVRTÝ – 9.března SKUPINA GUNDOG

Skupina Gundog je vyhrazena zástupcům loveckých plemen – slídičům, ohařům a retrívrům. Najdete tu tedy třeba pointra, výmaráka, maďarskou vižlu, zlatého retrívra, labradora, oba kokršpaněly, setry, lagotto romagnolo nebo třeba italského ohaře.

PO SKONČENÍ POSUZOVÁNÍ TÉTO SKUPINY ZAČNE ZÁVĚREČNÉ POSUZOVÁNÍ O TITUL NEJLEPŠÍHO PSA VÝSTAVY!

Po všechny dny probíhá doprovodný program – najdete ho na http://www.crufts.org.uk/whats-on/. Ne vše ovšem uvidíte online – ale před hlavním posuzováním dne lze vidět závodyv agility, dog dancingu, ukázky výcviku služebních nebo loveckých psů – takže doporučujeme sledovat kaál průběžně.