Mnoho lidí se nemůže rozhodnout: „Je lepší fenka nebo pes?“ Pokud je rozhodnutí na vás (pejska jste nedostali od dětí k vánocům či jste nějakého nezdědili, nenašli, a podobně), pak je určitě dobré zvážit všechny klady a zápory chovu psa nebo fenky a dobře si toto rozhodnutí promyslet.

Chcete psího kamaráda na sport, na hlídání nebo uvažujete o chovu a štěňátkách? Rozhodujte se s rozumem, ale i s citem, protože obě pohlaví mají něco do sebe.  A dejte pozor, ať vám váš čtyřnohý miláček nepřeroste přes hlavu. Ať už je to pes nebo fena, musí vědět, kdo je pán.

Myslím si, že pro dům se zahradou je lepší fenka. Moje mamča má ráda stromečky a kytičky a nechtěla je mít počůrané, proto zvolila fenečku.
Je to ale na každém z nás, jaké pohlaví si nakonec zvolí, stejně to bude mazlík.

Bassy FabulousTeam a Linda
Pro začínajícího chovatele bych rozhodně doporučila fenku. Jediný problém, který budete muset vyřešit je hárání. I když jdete fenečku třeba jen vyvečit, hned se k ní nahrne spousta psů.A pokud si fenečku dostatečně neohlídáte, můžete mít brzy doma štěňátka. Možností je fenku vykastrovat. Po kastraci může mít fenka problém s nadváhou, které se však dá předejít správnou stravou a dostatkem pohybu. Psi jsou více dominantnější než feny, a někteří si značkují svoje území.
nebo mohou také utíkat z domu, když v okolí hárají feny. Výběr pohlaví psa je jen na vás. Určitě budete spokojení jak s fenkou, tak s pejskem.Přeji vám příjemné chvíle, prožité s Vaším psím kamarádem.

Dominika Sedláczková a kokršpanělky Sárinka a Šeril
Obecně se říká, že fenky jsou mnohem klidnější a poslušnější než psi, ale myslím si, že je to spíše o povaze psa. Naše Nelinka je klidná, hodná, poslušná, umí spoustu psích kousků. Jedinou nevýhodou je období, kdy fenečka hárá, to na ni musíme dávat pořádný pozor,
ale jinak bych určitě neměnila. Je zlatíčko.

Petra Vlachynská a Nelinka
Určite je lepšie mať fenku! Je klidnější než pes. Ale fena zase může mít štěňata a to vás může nemile překvapit.

bullterier Deny a yorkshirka Lucy
Za svůj život, který jsem věnovala pejskům, jsem měla pejska i fenečku. Než přejdu k tomu, které pohlaví je vhodnější, je důležité zmínit, že všichni jsou úžasní stejně, ale každý má své pro a proti. Pejskové jsou věčně značkující, a pokud cítí háravou fenu, stávají se z nich psi bez uší. Pejskové bývají také více dominantní než fenečky. Negativum u fen je hárání, u většiny plemen 2x ročně. Pokud má někdo v bytě fenku většího plemene, při hárání ledacos zašpiní. Fenečky bývají mazlivější a citlivější. Je tedy jen na majitelích pro jaké pohlaví se rozhodnout. V současné době mám dvě feny, ale pejsky miluju stejně!

Monika Kubertová & Arsa Araraquara

Z vlastní zkušenosti říkám fenku. Fenky jsou jednoznačně přítulnější,většinou klidnější, vstřícnější k jiným psům,
které potkáte, snesou i kratší venčení.
Sice hárají, ale mu menších plemen to není téměř znát a nebo to můžete vyřešit kastrací. Někteří pejsci můžou doma značkovat a potřebují delší procházky.
Sama mám dvě fenky a jednoho pejska,
ale při dalším pořizování bych si vybrala znovu fenečku.

Lucie Hejcmanová + Cleopatra, Bettynka a Monty